Tartalomjegyzék
A káposztasaláta az egyik legnépszerűbb savanyúság és nagyon gyorsan össze is állítható. A káposzta lereszelése vesz némi időt el, ezzel érdemes számolni. Valamint azzal, hogy érdemes kicsit állni hagyni fogyasztás előtt, hogy összeálljanak az ízek. Kiváló választás húsfélék, sajtok vagy bármely tartalmasabb étel mellé. Káposztasaláták készíthetők édes- vagy akár savanyú káposztából is. Rendkívül népszerűek, amit főleg annak köszönhetnek, hogy egyszerűen, gyorsan elkészíthetők és számos módon variálhatók. Mindemellett fogyasztásuk jótékonyan hat a szervezetünkre, hiszen a káposzta gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, rostban. Érdemes bevenni mindennapi étkezéseink közé.
Egyszerű káposztasaláta recept
Hozzávalók:
- 0,5 fej káposzta (választhatod a hagyományos zöld káposztát vagy a lila káposztát)
- 1,5 dl víz
- 0,4 dl ecet
- 2 ek cukor
- 1 tk köménymag
- 2 tk só
A friss káposztasaláta elkészítése lépésről-lépésre:
- Először vágjuk vékony csíkokra vagy reszeljük le nagylyukú reszelőn a káposztát, majd tegyük egy nagyobb tálba.
- Szórjuk rá a sót és keverjük el vele.
- Ezután a köménymagot száraz, forró serpenyőben kicsit pirítsuk meg, „pattogtassuk ki”, így az aromája jobban élvezhető lesz.
- Adjuk hozzá a káposztához és ezt is keverjük bele.
- A vizet kicsit melegítsük fel és oldjuk fel benne a cukrot.
- Ezt is öntsük a káposztára és alaposan forgassuk össze.
- Végül tegyük hűtőszekrénybe, hogy összeérjenek az ízek.
TIPP: Káposztasaláta télire is készíthető.
Tálalás előtt díszíthetjük zöldfűszerekkel. Jóétvágyat hozzá!
A káposzta az egyik legfontosabb összetevője a káposztasalátáknak, és számos egészségügyi előnnyel rendelkezik. Gazdag C-vitaminban, K-vitaminban és rostban, emellett antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek hozzájárulnak az egészséges bőrhöz és az immunrendszer erősítéséhez. A káposzta fogyasztása segíthet a gyulladások csökkentésében és a szívbetegség kockázatának csökkentésében is. Rendszeres fogyasztása a szervezet számára rendkívül jótékony hatásokkal bír. Nincs ez másként a savanyú káposzta esetében sem.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Fejes_k%C3%A1poszta
Vissza a kategória cikkeihez